Przejdź do treści
Strona główna » Gdy brak Ci oddechu po infekcji wirusowej…..

Gdy brak Ci oddechu po infekcji wirusowej…..

Czy wiesz, że: Ali Gholamrezanezhad – radiolog kliniczny z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, razem ze swoim zespołem zbadali, że po infekcji wirusowej jedna trzecia osób biorących udział w badaniu miała obumarłe tkanki płucne oraz widoczne zabliźnienia?

Uszkodzone komórki płuc zastępowane są sztywną tkanką bliznowatą.

Jej nagromadzenie powoduje zwłóknienie płuc – stan, który prowadzi do pogorszenia czynności płuc i ich wydolności wysiłkowej. Jest on tym bardziej prawdopodobny, im cięższy przebieg ma infekcja.

Pęcherzyki płucne wypełniają się płynem, co ogranicza ich zdolność do wchłaniania tlenu, powodując duszność, kaszel i inne objawy. Zapalenie płuc związane z wirusem , może mieć bardzo ciężki przebieg i nawet po ustąpieniu choroby, uraz płuc może powodować trudności w oddychaniu! !!! Rekonwalescencja może trwać wiele miesięcy!!!

kaszel

Co może Ci grozić?

Zwróć uwagę na to, czy po chorobie cierpisz na płytki oddech, duszności, długo utrzymujący się kaszel, bóle w klatce czy zmęczenie…

Może takie objawy masz Ty lub ktoś z Twoich bliskich? Tylko je bagatelizujecie? Jeśli zauważasz u siebie któryś z tych objawów, zadbaj o poprawę swojego oddychania, ćwicz oddech i adekwatnie do poprawy wdrażaj pomału spokojne aktywności, by lepiej zadbać o wydolność oddechową.

Taka rekonwalescencja obejmuje ćwiczenia oddechowe, które są tak dobrane, aby doprowadzić do:

• zwiększenia siły mięśni oddechowych,

• rozprężenia (“przewietrzenia”) każdej części płuc 

• uruchomienia całej klatki piersiowej (zwiększenie ruchomości górnej, dolnej, tylnej części klatki piersiowej),

• mobilizacji różnych torów oddechowych,

• aktywizacji przepony.

Ponieważ:

1. Oddychanie przez nos ociepla, nawilża i oczyszcza powietrze, zanim dotrze do płuc, dostarcza tlenek azotu, lepiej uruchamia przeponę, poprawia ukrwienie dolnych płatów i zwiększa pobór tlenu o 10–15 proc.

2. Oddychanie przez usta, oprócz wysuszenia i ochłodzenia śluzówek, zwiększa objętość oddechową, zmniejszając poziom CO2 we krwi, co może prowadzić do skurczu naczyń krwionośnych i oskrzeli, a przez to pogorszyć stan zdrowia

3. Elementami, które poprawiają ukrwienie dolnych płatów i dystrybucję krwi w płucach są: spokojne oddychanie przez nos i oddychanie przeponowe.

 

Jeśli czujesz,ze potrzebne są Ci ćwiczenia oddechowe, odezwij się. Przeprowadzę dla Ciebie trening z technik oddychania.

Może takie objawy masz Ty lub ktoś z Twoich bliskich?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *