Czy wiesz, że: Ali Gholamrezanezhad – radiolog kliniczny z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, razem ze swoim zespołem zbadali, że po infekcji wirusowej jedna trzecia osób biorących udział w badaniu miała obumarłe tkanki płucne oraz widoczne zabliźnienia?
Uszkodzone komórki płuc zastępowane są sztywną tkanką bliznowatą.
Jej nagromadzenie powoduje zwłóknienie płuc – stan, który prowadzi do pogorszenia czynności płuc i ich wydolności wysiłkowej. Jest on tym bardziej prawdopodobny, im cięższy przebieg ma infekcja.
Pęcherzyki płucne wypełniają się płynem, co ogranicza ich zdolność do wchłaniania tlenu, powodując duszność, kaszel i inne objawy. Zapalenie płuc związane z wirusem , może mieć bardzo ciężki przebieg i nawet po ustąpieniu choroby, uraz płuc może powodować trudności w oddychaniu! !!! Rekonwalescencja może trwać wiele miesięcy!!!
Co może Ci grozić?
Zwróć uwagę na to, czy po chorobie cierpisz na płytki oddech, duszności, długo utrzymujący się kaszel, bóle w klatce czy zmęczenie…
Może takie objawy masz Ty lub ktoś z Twoich bliskich? Tylko je bagatelizujecie? Jeśli zauważasz u siebie któryś z tych objawów, zadbaj o poprawę swojego oddychania, ćwicz oddech i adekwatnie do poprawy wdrażaj pomału spokojne aktywności, by lepiej zadbać o wydolność oddechową.
Taka rekonwalescencja obejmuje ćwiczenia oddechowe, które są tak dobrane, aby doprowadzić do:
• zwiększenia siły mięśni oddechowych,
• rozprężenia (“przewietrzenia”) każdej części płuc
• uruchomienia całej klatki piersiowej (zwiększenie ruchomości górnej, dolnej, tylnej części klatki piersiowej),
• mobilizacji różnych torów oddechowych,
• aktywizacji przepony.
Ponieważ:
1. Oddychanie przez nos ociepla, nawilża i oczyszcza powietrze, zanim dotrze do płuc, dostarcza tlenek azotu, lepiej uruchamia przeponę, poprawia ukrwienie dolnych płatów i zwiększa pobór tlenu o 10–15 proc.
2. Oddychanie przez usta, oprócz wysuszenia i ochłodzenia śluzówek, zwiększa objętość oddechową, zmniejszając poziom CO2 we krwi, co może prowadzić do skurczu naczyń krwionośnych i oskrzeli, a przez to pogorszyć stan zdrowia
3. Elementami, które poprawiają ukrwienie dolnych płatów i dystrybucję krwi w płucach są: spokojne oddychanie przez nos i oddychanie przeponowe.
Jeśli czujesz,ze potrzebne są Ci ćwiczenia oddechowe, odezwij się. Przeprowadzę dla Ciebie trening z technik oddychania.
Może takie objawy masz Ty lub ktoś z Twoich bliskich?