Przejdź do treści
Strona główna » Trening po 40 roku życia jest dla Ciebie?

Trening po 40 roku życia jest dla Ciebie?

Skończyłaś 40 lat i pewnie myślisz, ze trenowanie to już nie dla Ciebie?

Nie wiesz nawet, jak bardzo się mylisz!

Ja sama zaczęłam ćwiczyć w domu, regularnie i z determinacją dopiero wtedy, kiedy skończyłam 38 lat!!!

Nie wiedziałam, jak będzie , jak będę się męczyć, jak regenerować. Ale spróbowałam i pokochałam!

Zapewne zastanawiasz się, od czego zacząć treningi?

Czy zapisać się na zajęcia grupowe, czy samej zacząć ćwiczyć np. z filmikami, czy też oddać się pod opiekę trenera personalnego, czy po prostu zacząć biegać, czy jeździć na rowerze?

Musisz wybrać to, co lubisz i w jakiej formie lubisz. Być może pomoże Ci zestaw poniższych sugestii. Idealnie byłoby gdybyś skomponowała swój trening wg poniższych zasad:)

Najlepszy trening będzie stanowić połączenie kilku elementów:

Treningu rozciągania, dzięki któremu zadbasz o elastyczność ciała.

Treningu cardio, który pozwoli spalać więcej kalorii oraz wpłynie pozytywnie na samopoczucie

Treningu funkcjonalnego, który pomoże wzmocnić mięśnie głębokie i nauczy Cię czucia swojego ciała.

Treningu siłowego pomagającego utrzymać tkankę mięśniową.

Zalecana częstotliwość ćwiczeń to :

3x w tygodniu po  ok. 60 minut

Oczywiście, nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię, ale z doświadczenia wiem, że karnet na siłownię motywuje do wyjścia i daje poczucie, że robisz coś dla siebie (a w domu często znajdzie się wymówka, aby nie ćwiczyć). Równie dobrze sprawdzą się ćwiczenia grupowe. Wybieraj takie bardziej kameralne, by trener mógł przypilnować techniki podczas treningu.

ROZCIĄGANIE

Trening rozciągania polega na uelastycznieniu Twojego ciała poprzez wykonywania spokojnych, harmonijnych ruchów, polecam np. jogę, stretching.

CARDIO

Trening aerobowy zwany potocznie cardio, to spokojna aktywność wykonywana w tempie lekkiej zadyszki. Doskonale sprawdzi się tutaj: marsz, trucht, bieganie, rower, orbitrek, bieżnia na siłowni, ale również ćwiczenia z własnym ciężarem ciała np. pajacyki, bieg w miejscu itp.

TRENING FUNKCJONALNY

Jego celem jest to abyś poczuła jak Twoje mięśnie działają w określonych ruchach. Popracujesz nad prawidłowym chodem, przysiadem, bezpiecznym podnoszeniem przedmiotów, równowagą, a także wzmocnisz mięśnie głębokie, które zabezpieczą Twój kręgosłup przed urazami. Ćwiczenia funkcjonalne działają kompleksowo na cały organizm i spalają sporo kalorii. W tym treningu wykorzystywany jest taki sprzęt jak: gumy oporowe zakładane na ciało, piłki, pół-piłki, jak również Twoje własne ciało.

TRENING SIŁOWY

Trening siłowy jest najefektywniejszy jeśli chodzi o zadbanie o masę mięśniową. Celem ćwiczeń jest zmęczenie i zmuszenie Twoich mięśni do pracy siłowej. Taki trening można wykonać za pomocą hantli, gum oporowych lub maszyn.

Jeśli obawiasz się nadmiernego rozrostu mięśni, jesteś w błędzie. Bez mięśni nie schudniesz i nie wypracujesz ładnej sylwetki. Od jakiego treningu zaczniesz? W którym mogłabym Ci pomóc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *